druk metal

Drukarki 3d metalu


Kiedy zastanawiamy się nad tym, w jaką stronę będzie zmierzał druk przestrzenny, można być niemal pewnym, że w dużej mierze zawładnie on rynkiem przemysłowym. Z całą pewnością będzie wykorzystywany do działań profesjonalnych. Które z branż mogą czerpać najwięcej z tej technologii? Na pewno branża metalurgiczna, branża tworzyw sztucznych, ale  nie tylko – dzięki nim prężnie mogą rozwijać się również średnie interesy. Jakiś czas temu świat zobaczył nowy i zaskakujący model drukarki – przemysłową drukarkę 3D do metalu.

Potrzebę stworzenia drukarki do metalu zauważono już jakiś czas temu. Nie było to jednak proste, ponieważ drukarki takie pochłaniają naprawdę wiele ciepła. Drukiem 3D z metalu zajmuje się wiele firm – ExOne, Arcam AB, System 3D, Stratasys, czy też jeden z najnowszych modeli firmy MakerBot.

W znacznym stopniu drukarki tego typu przeznaczone są do działań specjalnych – przystosowane są do  odpowiednich pomieszczeń i wymagają właściwej i specjalistycznej obsługi.

Za pomocą drukarek 3D do metalu można wydrukować naprawdę wiele, a dokładniej wszystko to, co może być metalowe. Drukiem 3D zainteresowane są Irmy lotnicze oraz samochodowe – drukarki takie potrafią bowiem „drukować”  np. silniki. Firmy z ww branż mogłyby zatem zrezygnować z niezwykle kosztownego oraz czasochłonnego tworzenia form do odlewów.

Można przewidywać, że w ciągu kilku najbliższych lat sprzęt tego typu stanie się standardowym wyposażeniem wielu dużych fabryk przemysłowych. Co więcej, okazuje się, że drukowanie metalu w 3d nie jest wcale tak kosztowne, jak moglibyśmy przypuszczać – prawdziwa rewolucja  produkcyjna jest zatem na wyciągnięcie reki. Bardzo możliwe, że drukarki tego typu będą znajdowały się w wielu salonach napraw samochodowych. Drukarki do metalu to z cała pewnością bardzo duży przełom w tej technologii! Czy możemy liczyć na to, że drukarki do metalu będą równie popularne pośród użytkowników prywatnych? Oczywiście jest to możliwe, choć wątpliwe – przynajmniej w najbliższym czasie.

Maksymilian Bednarski

Maksymilian Bednarski

Informatyk z zawodu i pasji. Specjalista z zakresu technik drukarskich 3d oraz doboru sprzętu do tego rodzaju prac. Ceniony za fachowe podejście do tematu oraz zmierzanie za najnowszymi trendami.

Więcej postów