Jak wygląda produkcja filamentu?


Każdy kto interesuje się technologia 3D, chce wiedzieć o niej jak najwięcej. Posiadając drukarkę lub myśląc o jej zakupie, warto dowiedzieć się wszystkiego na temat jej budowy, sposobu działania, a także wykorzystywanych do druku filamentów.

Co to jest filament? 

Warto zacząć od tego, czym tak naprawdę jest filament – jest to materiał, wykorzystywany do druku. Rodzajów filamentów jest naprawdę dużo, tym bardziej obecnie, kiedy powstają nowe modele drukarek. Drukarki 3D wykorzystuje się w wielu różnych dziedzinach, dlatego filamenty również są bardzo zróżnicowane. 

Jak wytwarza się filament?

Produkcja filamentu polega przede wszystkim na zamianie granulatu w specjalną żyłkę. Żyłka ta musi mieć dokładnie takie wymiary, jakie są wymagane  – określona jest zarówno jej średnica jak i kolor. Do produkt filamentów  potrzebne są specjalistyczne linie produkcyjne. Podczas ich wytwarzania, oprócz linii produkcyjnej potrzebne są także odpowiednie warunki  atmosferyczne, a więc temperatura otoczenia, zapylenia, cyrkulacja powietrza, a także wilgotność. Wszystko ma znaczenie jeżeli chodzi o trwałość filamentu – kurz i pył może sprawić, że materiał nie będzie czysty, przez co będzie zapychał głowicę, z kolei  zbyt duża wilgotność może spowodować, że materiał nie będzie tak trwały, jak być powinien.

Pierwszy etap tworzenia filamentu to zmieszanie granulatu z barwnikiem. Odbywa się to w specjalnym mikserze. Następnie wymieszany granulat musi wyschnąć – tego etapu nie można pominąć, nie powinno się go również w żaden sposób przyśpieszać. Kolejnym etapem jest umieszczenie mieszanki w extrunderze, gdzie następuje przetopienie i zamienienie materiału na żyłkę, która później zażywa gorących i zimnych kąpieli. Na koniec filament zwijany jest na żyłkę.

Produkcja filamentu nie jest łatwa – wymagany jest również specjalistyczny sprzęt oraz odpowiednia wiedza. Nie dziwmy się zatem cenie materiałów, z których korzystamy podczas druku 3D. Być może z biegiem czasu doczekamy się ich niższych cen – co zresztą już jest widoczne.

Maksymilian Bednarski

Maksymilian Bednarski

Informatyk z zawodu i pasji. Specjalista z zakresu technik drukarskich 3d oraz doboru sprzętu do tego rodzaju prac. Ceniony za fachowe podejście do tematu oraz zmierzanie za najnowszymi trendami.

Więcej postów