skaner 3d

Skanowanie 3d – co możemy zeskanować?


Rozwój technologii 3D jest obecnie bardzo duży. Wciąż powstają nowe modele drukarek, zarówno tych do samodzielnego złożenia, jak i tych profesjonalnych i przemysłowych. Rozwija się oprogramowanie do projektowania w technologii 3D. Drukarki kupowane są dzieciom, stosowane są w domowych zaciszach, jak i w dużych firmach i instytucjach – po prostu technologia ta jest moda. jednak, często zapominamy, że technologia 3D to również skanery i skanowanie. 

Skanowanie 3D – o co chodzi? 

Skanowanie w 3D to nic innego, jak skanowanie rzeczywistego przedmiotu, po to, aby mieć dostęp do jego projektu w specjalnym programie graficznym. Dzięki  temu przedmiot ten może wydrukować w swojej drukarce 3D lub dokonać zmian w projekcie, a następnie wydrukować podobny, a jednak całkiem inny przedmiot.

Jedną z firm oferującą wysokiej klasy skanery 3D jest firma MakerBot, znana od lat z produkcji doskonałych niemal drukarek 3d.

Co możemy skanować?

Co możemy skanować za pomocą skanera działającego w technologii 3d? Wszystko! Skan może dotyczyć zarówno bardzo dużego przedmiotu czy obiektu, jak i niezwykle małej rzeczy. Skanować można także ludzi, a następnie drukować ich podobizny (figurki) w drukarce 3D. Techno logia przestrzenna dała  nam niemal nieograniczone możliwości. Co więcej, może skorzystać z nich każdy z nas – zakup skanera to oczywiście spory wydatek, jednak skanery nie są zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów, choć prawdę mówiąc to właśnie przez nich wykorzystywane są najczęściej. W ostatnim czasie bardzo dużą rolę odgrywają one podczas wykopalisk.  Wiele skanerów ma bardzo wygodny kształt, tak aby ich użytkowanie było proste i szybkie.

Chcesz zająć się technologią 3d na poważne, chcesz, skanować, wykonywać i poprawiać projekty, które następnie będziesz drukował? Skaner 3d z pewnością będzie dla Ciebie ekscytującym gadżetem. Technologia ta jest jeszcze bardzo kosztowna – miejmy jednak nadzieje, że z każdym rokiem coraz więcej osób będzie mogło pozwolić sobie na zakup profesjonalnych sprzętów do technologii 3d.

 

Maksymilian Bednarski

Maksymilian Bednarski

Informatyk z zawodu i pasji. Specjalista z zakresu technik drukarskich 3d oraz doboru sprzętu do tego rodzaju prac. Ceniony za fachowe podejście do tematu oraz zmierzanie za najnowszymi trendami.

Więcej postów