MakerSneaks

Thingiverse – największa na świecie biblioteka plików 3D


Drukowanie 3D polega nie tylko na samym procesie druku. Druk w technologii przestrzennej to również wykonanie odpowiedniego projektu, który następnie zostanie urzeczywistniony w prototypie z drukarki 3D. Projekty można znaleźć w specjalnych bibliotekach. Największą z nich jest Thingiverse, stworzona przez firmę MakerBot.

Thingiverse – społeczność globalna

Zamiłowanie do druku 3D i korzystanie z udogodnień takich jak Thingiverse to nie domena bardzo wąskiej grupy. Miłośnicy druku 3Di drukarek 3D, tworzą bardzo rozległą społeczność – globalną, prężnie rozwijającą się w wielu krajach. W bibliotece Thingiverse znajduje się ponad 2 miliony obiektów do druku 3D a społeczność ta rozszerza się każdego miesiąca o 3 miliony użytkowników – to naprawdę bardzo dużo!

Thingiverse została stworzona przez markę MakerBot w 2008 roku. Od tego czasu prężnie się rozwija: wciąż pojawiają się nowe projekty oraz nowi użytkownicy. Thingiverse jest ważna dla każdego kto:

  • jest zainteresowany drukiem 3D i chce się go nauczyć,
  • chce pobrać pliki do druku 3D,
  • chce udostępniać swoje projekty,
  • chce współpracować z innymi miłośnikami druku 3D, aby udoskonalać tworzone przez siebie projekty.

Gdzie biblioteka Thingiverse jest najpopularniejsza?

Jak już zostało wspomniane, Thingiverse to ruch globalny, a użytkownicy pochodzą z wielu krajów. Największy ruch, bo aż 34,6% odnotowuje się w Stanach Zjednoczonych. Na miejscu drugim plasują się Niemcy z wynikiem 7,5%, a na miejscu trzecim Wielka Brytania 5,2%. Na dalszych miejscach znaleźć można Francje, Kanadę, a następnie Hiszpanie, Rosję, Australię, Włochy, Brazylię. Polska zajmuje 14 miejsce z wynikiem 1,3%. Na końcu znajdują się Czechy z wynkiem 0,9% ruchu globalnego.

Przydatne funkcjonalności Thingiverse

Od początku istnienia tej biblioteki, największym problemem był fakt, że niektóre projekty nie nadawały się do wydrukowania. W niektórych znajduje się zbyt dużo błędów, a inne są zbyt skomplikowane. Dlatego, jedną z wprowadzonych funkcjonalności są certyfikaty. Jeżeli konkretny projekt posiada znaczek przedstawiający czerwone kółko i czarna plakietkę, można być pewnym, że projekt nadaje się do wydruku. Certyfikat otrzymały wyłącznie te projekty, które nie posiadają zbyt wielu trudnych elementów, czy błędów, które widoczne są tak naprawdę po wydrukowaniu. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość pobierania plików zarówno w formacie STL, jak i w X3G oraz GCode.

Thingiverse to ogromna społeczność zarówno specjalistów, jak i miłośników – hobbistów, którzy swoją przygodę z drukiem 3D oraz z drukarkami 3D dopiero rozpoczynają. Jeżeli chcesz nauczyć się jeszcze więcej, podzielić się projektami i zdobyć nowe, koniecznie sprawdź tę bibliotekę!

więcej o drukarkach MarkerBot znajdziesz na stronie: http://www.cadxpert.com.pl/

Maksymilian Bednarski

Maksymilian Bednarski

Informatyk z zawodu i pasji. Specjalista z zakresu technik drukarskich 3d oraz doboru sprzętu do tego rodzaju prac. Ceniony za fachowe podejście do tematu oraz zmierzanie za najnowszymi trendami.

Więcej postów