Zasada działania drukarek 3d


O drukarkach 3d słyszysz coraz więcej, jednak tak naprawdę nic o nich nie wiesz? Koniecznie powinieneś to zmienić! Technologia 3d wkracza coraz śmielej w nasze życie – zarówno w to bardzo blisko nas, jak i to, które wydawałoby się, ze nas nie dotyczy. Druk 3D  wykorzystuje się w dużych firmach przemysłowych, w medycynie i wielu innych branżach. Coraz część druk 3D wykorzystują również małe i średnie firmy. Jednak, wiele osób nie rozumie, w jaki sposób dochodzi do „drukowania” przedmiotów.

Przyzwyczailiśmy się, że o druku mówimy wyłącznie w kontekście przedmiotów płaskich – można wydrukować tekst na kartce, okładce lub też przedmiocie. Kiedy mówimy o drukowaniu przedmiotu okazuje się, iż wiele osób robi naprawdę duże oczy. Przedmioty nie pojawiają się nagle w drukarce 3D – aby powstały musimy przejść długa drogę.

Po pierwsze drukarka, aby rozpoczęła prace, musi dostać jasny sygnał dotyczący tego, co ma drukować. Sygnałem tym jest dostarczony projekt. Projekt może być gotowy (do wielu prostych przedmiotów wiele firm przygotowało darmowe biblioteki z projektami) lub stworzony przez właściciela drukarki, który chce „wydrukować” zupełnie unikatowy przedmiot. Następnie przedmiot ten zostaje tworzony. Odbywa się to dzięki rozpuszczonemu filamentowi – może to być zarówno plastik, jak i ceramika czy metal różnego rodzaju. Drukowanie to po prostu nakładanie się na siebie warstw płynnego filamentu, co w konsekwencji tworzy realny przedmiot. Warstwy nakładają się na siebie – jedna na drugiej zaraz po tym, jak pierwsza z nich już jest zastygnięta. Nie jest to zatem czarowanie przedmiotu, lecz mozolna i ciężka praca. Druk taki trwa od kilkudziesięciu minut do kilkudziesięciu nawet godzin. Wszystko zależy od skomplikowania przedmiotu oraz od jego wielkości. Musimy zdawać sobie sprawę, że drukarka 3D pracując wytwarza różnego rodzaju odgłosy oraz ciepło. Druk 3 d nie jest bardzo skomplikowany, jednak jest ekscytujący. Możliwość wykreowania przedmiotu od początku jest bardzo emocjonujące.

Maksymilian Bednarski

Maksymilian Bednarski

Informatyk z zawodu i pasji. Specjalista z zakresu technik drukarskich 3d oraz doboru sprzętu do tego rodzaju prac. Ceniony za fachowe podejście do tematu oraz zmierzanie za najnowszymi trendami.

Więcej postów